Online stáž úspěšně za námi

Zpět na blog

Brněnští studenti informatiky se během září zapojili do studentské praxe online. Na dálku se podíleli i na vývoji hry na výuku kybernetické bezpečnosti

Většina středních škol musela od pondělí 5. října opět přejít na distanční výuku, kterou studenti zažili už na jaře tohoto roku. Epidemie koronaviru však nezměnila jen klasickou výuku, ale i formu studentských stáží. Právě praktickou zkušenost v oboru získali během dvoutýdenní praxe na dálku studenti Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno v IT společnosti ANECT. Prostřednictvím stáže, která probíhala v rozmezí 16. – 30. září, si vyzkoušeli mj. penetrační testy, analýzu webu i identifikaci zranitelností. Podíleli se také na testování online hry na výuku kybernetické bezpečnosti.

Stáž, které se zúčastnilo pět studentů 4. ročníku z oborů Informační technologie a Kybernetická bezpečnost, dala nahlédnout do života IT firmy a umožnila studentům podílet se na řešení reálných úkolů. „Stáž probíhala čtrnáct dní a začala úvodním online meetingem s celou partou – všemi studenty i mentory. Následně měl každý ze tří mentorů na starosti své studenty, s nimiž byl v každodenním kontaktu,“ uvádí jeden z mentorů zapojených do školení studentů Jan Goll. Každý den přitom studenti dostali nové zadání, vyhodnotili si se školitelem předešlý úkol a naučili se nové pojmy. Díky stáži mohli pracovat s reálnými systémy a své teoretické znalosti rozšířit o praktické zkušenosti „z terénu“. Studenti si také pochvalovali možnost věnovat se v rámci praxe do hloubky konkrétnímu problému a hledat jeho řešení.

Online forma stáže mi vyhovovala a určitě bych do toho šel znovu. Bylo fajn, že jsem na úkolech mohl pracovat klidně i z pohodlí internátu. Trošku mě ale mrzelo, že jsem si kvůli současné situaci s mentory nemohl potřást rukou a poznat je osobně. Do budoucna si však s ostatními umíme představit, že pracujeme z domova, ale ne každý den. Nejvíce by nám asi vyhovoval nějaký mix – do kanceláře jít třeba na dva dny a zbytek týdne pracovat na home office, “ uvádí jeden ze studentů, který stáží úspěšně prošel, a současně tím potvrzuje aktuální trend, kdy se ukazuje, že hybridní model docházky může skvěle fungovat.

Během dvoutýdenní praxe si stážisti zkusili mj. penetrační testy systému včetně identifikace zranitelností nejen pro DoS, během nichž se dostali do role etických hackerů. Současně se podíleli na vývoji dějiště „Škola“ v rámci zábavné interaktivní online hry Clashing, které bude sloužit pro výuku kybernetické bezpečnosti pro děti. „Velmi si vážíme toho, že nám ANECT zajistil souvislou praxi pro žáky naší školy a umožnil její konání i přes současnou situaci. Žáci byli spokojeni a práce odborníků byla velmi precizní, i proto ve spolupráci chceme nadále pokračovat a nyní hledáme možné cesty, jak naše studenty znovu zapojit, třeba i vytvořit skupinku studentů, kteří budou ve společnosti pracovat na praktických úkolech během celého roku, a částečně tak pomůžou obsadit zlomek míst vývojářů, jichž je na trhu nedostatek,“ doplňuje Marie Potůčková, zástupce ředitele Střední školy informatiky, poštovnictví a finančnictví Brno.

Pro IT společnost ANECT tak nebyl tento projekt jediným svého druhu, jak potvrzuje Kateřina Syřišťová, personální ředitelka společnosti: „S brněnskou střední školou budeme ve spolupráci dále pokračovat, je to náš dlouhodobý záměr i zájem. Do budoucna přitom budeme přemýšlet i o online formě brigád pro studenty IT oborů, kteří se chtějí něco naučit a současně si při studiu přivydělat. Tyto formy zároveň vidíme jako skvělý nástroj pro oslovení a nábor potenciálně budoucích pracovníků.“

20. 10. 2020