Microsoft odkládá funkci Recall pro Copilot Plus PC kvůli obavám o bezpečnost

Zpět na blog

Microsoft po vlně kritiky odložil zavedení kontroverzní funkce Recall poháněné umělou inteligencí pro Copilot Plus PC.

Společnost plánuje přesunout funkci z obecné dostupnosti do fáze preview, která bude nejprve dostupná v programu Windows Insider (WIP). Microsoft zdůraznil, že rozhodnutí je založeno na závazku poskytovat důvěryhodnou, bezpečnou a robustní zkušenost pro všechny zákazníky a získat dodatečnou zpětnou vazbu před zpřístupněním funkce všem uživatelům Copilot Plus PC.

Funkce Recall, původně plánovaná k širokému vydání 18. června 2024, se stala terčem kritiky kvůli obavám o soukromí a bezpečnost, a také kvůli možnosti jejího zneužití kybernetickými zločinci zaměřenými na krádeže informací. Recall je totiž navržena tak, aby snímala vše, co uživatelé dělají na svých PC, a převáděla to do prohledávatelné databáze pomocí AI modelu na zařízení. Právě tyto schopnosti se ukázaly jako velmi problematické.

Podle informací z Windows Central Microsoft držel vývoj funkce Recall v tajnosti a netestoval ji veřejně jako součást programu Windows Insider.

Reakce veřejnosti přiměla Microsoft udělat z Recall funkci, kterou si uživatelé mohou zvolit, spolu s dalšími bezpečnostními opatřeními, které vyžadují autentizaci prostřednictvím Windows Hello pro zobrazení obsahu. Společnost také uvedla, že funkce je chráněna dešifrováním „just in time“, které zajišťuje, že snímky jsou dešifrovány a zpřístupněny pouze tehdy, když se uživatel autentizuje pomocí biometrických údajů nebo PIN.

Odklad následuje po výpovědi prezidenta Microsoftu Brada Smitha před Kongresem během slyšení Výboru pro vnitřní bezpečnost, kde hovořil o bezpečnostních nedostatcích společnosti po nedávných vysoce profilovaných útocích čínských a ruských státních hackerů. Smith ve svém svědectví uvedl, že Microsoft se zavazuje upřednostňovat bezpečnostní otázky nad prací na umělé inteligenci.

Zdroj: The Hacker News

Zdroj ilustračního obrázku: vytvořeno pomocí AI

24. 6. 2024