Cisco Connect Prague 2026: Co ukázal letošní ročník o směřování firemního IT
Letošní ročník konference Cisco Connect Prague potvrdil, co mnozí IT lídři už dávno vědí: tempo technologických změn se nezpomaluje. Umělá inteligence mění způsob, jak sítě fungují. Kybernetické útoky jsou stále sofistikovanější. A do budoucna se přidává nová vrstva starostí: dnešní šifrování firemních dat nemusí být bezpečné navždy, protože nastupující technologie je jednou dokáží prolomit.
Jako Official Partner akce jsme byli v hojném počtu přítomni od zahájení až po závěrečné panely a přinášíme vám přehled toho nejdůležitějšího.
AI přebírá rutinu od síťových týmů
AI se v portfoliu Cisco nepromítá do jednoho produktu, ale do celé architektury od infrastruktury datových center přes asistenty pro síťové a bezpečnostní specialisty až po tzv. „agentic” přístup: AI, která dokáže autonomně řešit komplexní provozní problémy bez nutnosti manuálního zásahu.
Pokud dnes řeší vaši technici rutinní síťové incidenty ručně, blízká budoucnost přinese nástroje, které to zvládnou za ně.



Kybernetická bezpečnost: od perimetru po kvantovou odolnost
Bezpečnostní blok konference byl letos mimořádně nabitý. Panelová diskuse za účasti NÚKIB, Ministerstva obrany ČR a CESNET ukázala, že tlak na organizace ze strany regulace i reálných hrozeb roste. Odpovědí Cisco je portfolio nástrojů od firewallů po DDoS ochranu, která zachytí i hrozby, jež tradiční přístupy přehlédnou.
Hybrid Mesh Firewall
Cisco představilo kompletní hardwarové portfolio firewallů pokrývající všechny segmenty sítě – od pobočkových kanceláří po rozsáhlá datová centra. Novinkou je integrace AI pro detekci moderních hrozeb, které tradiční přístupy nestíhají zachytit.
DDoS ochrana a viditelnost sítě
Naši kolegové David Dorazin na Pavel Vladík na workshopové stage představili kombinaci dvou řešení, která spolu tvoří mocné obranné duo:
Hrozba, která teprve přijde, ale připravit se na ni musíte už dnes
Jedno z témat, která vyvolala na konferenci největší diskusi, se týká šifrování dat. Útočníci mohou vaše zašifrovaná data ukrást a uložit si je už dnes s tím, že je dešifrují za několik let, až k potřebné technologii získají přístup. Cisco proto začíná integrovat ochranu proti těmto budoucím hrozbám přímo do síťového hardwaru.
Datová centra a infrastruktura: autonomní a připravená na AI
Když firma otevře novou pobočku nebo spustí novou službu, IT infrastruktura by ji měla podporovat během hodin, ne měsíců. Cisco představilo strategii, která sjednocuje dosud roztříštěné části sítě pod jednotnou správu a přibližuje výkon i zabezpečení přímo tam, kde data vznikají a kde je byznys potřebuje.


Mikrosegmentace a OT bezpečnost
Výrobní linky a energetická infrastruktura jsou dnes připojené k internetu a tím pádem i na mušce útočníků. Cisco představilo přístup, který umožňuje rozdělit síť na izolované zóny podle toho, kdo k čemu přistupuje, nikoli podle toho, kde se zařízení fyzicky nachází. Výsledek: i když útočník pronikne do jedné části sítě, šíření dál je zastaveno.
Datová centra a infrastruktura: autonomní a připravená na AI
Bezpečnostní týmy velkých firem dnes často žonglují s desítkami oddělených systémů a útočníci toho využívají. Cisco představilo, jak po akvizici Splunku obě platformy propojuje: výsledkem je jedno místo, kde AI automaticky vyhodnocuje hrozby a zkracuje dobu reakce z hodin na minuty.
Co si z konference odnést
Letošní Cisco Connect Prague vyslal jasný signál: organizace, které chtějí zůstat bezpečné a konkurenceschopné, musí přemýšlet o své IT infrastruktuře jako o živém, inteligentním ekosystému.
Jako dlouholetý Cisco Gold Certified Partner a Official Partner Cisco Connect Prague 2026 jsme připraveni vám pomoci. Pokud chcete probrat, jak se vás témata z konference konkrétně dotýkají, obraťte se na nás.

Zpět na blog