Více než polovina všech kybernetických útoků pocházejících z Ruska cílila na USA
Zpět na blogPodle údajů prezentovaných týmem Atlas VPN je 55 % kybernetických útoků pocházejících z Ruska zaměřeno na Spojené státy. Mezi další hlavní cíle patří Spojené království, Kanada a Německo. Ruským státem sponzorované kybernetické útoky jsou používány jako zbraň k dalšímu zastrašování Ukrajiny a dalších západních zemí. Údaje vycházejí ze zprávy Microsoft Digital Defense Report 2022. Čísla, poznatky a události uvedené ve studii jsou z období od července 2021 do června 2022. Výzkum osvětluje hrozby národních států a prostředí kybernetické kriminality po celém světě.
Ruské státem sponzorované subjekty se v 55 % svých kybernetických útoků zaměřily na Spojené státy. Organizace a vládní agentury ve Spojeném království byly cílem 8 % kybernetických útoků. Kromě toho byla 3 % útoků pocházejících z Ruska zaměřena na Kanadu.
Přestože Rusko zahájilo plnohodnotnou válku proti Ukrajině, pouze 2 % jeho kybernetických útoků směřovala proti této zemi. Ruské státem sponzorované hrozby byly zaměřené proti vládním institucím s cílem narušit jejich obvyklé služby a kritickou energetickou infrastrukturu, aby lidé zůstali bez elektřiny.
Cílem 2 % ruských kybernetických útoků bylo také Švýcarsko. Útoky na ostatní západní země a pobaltské státy přitom tvořily 27 % všech státem sponzorovaných útoků. Takové hrozby vůči USA a západní Evropě jsou odpovědí Ruska na sankce a vojenskou pomoc Ukrajině.
Nejvíce postižená odvětví
Státem sponzorovaní hackeři se obvykle zaměřují na konkrétní odvětví, aby v nich vyvolali co největší chaos. Ať už by šlo o útoky DDoS s cílem narušit služby vládních webových stránek nebo o malwarovou kampaň s cílem ukrást citlivé informace, jsou tito kyberzločinci obvykle důslední a těžko odhalitelní.
Odvětví informačních technologií bylo cílem 29 % útoků sponzorovaných Ruskem. Útočníci se zaměřili proti odvětví informačních technologií, aby získali přístup do vládních a jiných citlivých sítí, kde by mohli napáchat větší škody.
Až 18 % útoků mířilo na nevládní organizace (NGO). Vzhledem k tomu, že nevládní organizace ročně vyberou miliardy dolarů, mohou je kyberzločinci využít k rychlému výdělku. V jiných případech mohou být útoky na nevládní organizace vedeny s cílem zabránit jim v jejich činnosti.
Kromě toho 12 % kybernetických útoků pocházejících z Ruska bylo zaměřeno na vládní agentury a služby. Vládní instituce jsou napadány za účelem krádeže potenciálně citlivých údajů, jako jsou jména zaměstnanců, e-mailové adresy a hesla. Kromě toho mohou DDoS útoky na vládní webové stránky vážně narušit jejich běžné služby.
Ve 12 % svých kybernetických útoků se ruští útočníci zaměřili na vzdělávací organizace. Kromě toho bylo 5 % kybernetických útoků vedeno na instituce poskytující finanční služby. A 24 % útoků připadá na jiné typy průmyslových odvětví.
Ačkoli neexistují žádné konkrétní důkazy o tom, že kyberzločinecké skupiny se sídlem v Rusku spolupracují s Kremlem, existuje jasný narativ o tom, kdo je nepřítelem. Zatímco ruská válka na Ukrajině pokračuje, organizace a vlády západních zemí musí být ve střehu také před těmito útoky.
Zdroj: Atlas VPN
16. 12. 2022