Více než polovina veškerého spamu pochází z Ruska a USA
Zpět na blogPodle údajů analyzovaných týmem ze společnosti Atlas VPN pocházelo 54 % spamových e-mailů za posledních šest měsíců od dvou globálních supervelmocí – Spojených států amerických a Ruska.
Zatímco spameři v USA stáli za neuvěřitelnými 44 % globálních spamových e-mailů, Rusko se umístilo na druhém místě a připisuje si téměř 10 %. Třetí místo v seznamu zaujímá Německo. Téměř 8 % spamových e-mailů odeslaných za posledních šest měsíců pochází z této země. Z Francie pocházejí 4 % spamových e-mailů. Čína, další globální supervelmoc, je na chvostu seznamu pětice zemí, ze kterých za posledních šest měsíců odešlo nejvíce spamových e-mailů. Navzdory tomu, že země je proslulá silnou cenzurou internetu, něco málo přes 3 % celosvětových spamových e-mailů pochází z Číny.
Téměř třetina spamových e-mailů je nebezpečná
Spam je v první řadě otravný, ale tyto e-maily mohou být také nebezpečné a nezřídka obsahují odkazy, které vedou na phishingové stránky a obsahují škodlivé přílohy, které mohou do zasaženého zařízení nainstalovat malware.
V posledních dvou týdnech bylo celosvětově rozesláno 24 265 spamových e-mailů. Celkově bylo 8 076, tedy 33 % takových e-mailů škodlivých.
Většinu, 5 699 spamových e-mailů, je možné označit jako phishingové útoky. Tvořily více než 23 % všech e-mailů rozeslaných v tomto období. Mezitím bylo 1 783 (7 %) spamových e-mailů vyděračských, zatímco 594 (2 %) byly podvodné e-maily.
Někteří odborníci radí, aby lidé používali pro online účty speciální e-mailovou adresu a vyhnuli se používání své primární e-mailové adresy pro sociální sítě a další služby. Uživatelé si mají raději vytvořit více aliasů spojených s hlavní e-mailovou adresou a používat je při registraci služeb.
Nejdůležitější je při boji se spamem nikdy neklikat na odkazy nebo přílohu uvedenou v nevyžádaných a podezřelých e-mailech. Ačkoliv to zní jako samozřejmost, přesto se najdou vždycky tací, kteří nedopatřením nebo v důsledku nepozornosti, kliknou…
Zdroj: Atlas VPN
8. 3. 2021