Více než 70 % spotřebitelů vymění své osobní údaje za slevový kód
Zpět na blogOchrana soukromí na internetu je v posledních letech v centru pozornosti. V důsledku toho se technologické společnosti musejí přizpůsobit měnícímu se prostředí digitálního marketingu, jelikož spotřebitelé žádají stále důkladnější ochranu svých osobních údajů.
Podle nedávných zjištění týmu Atlas VPN by 73 % spotřebitelů poskytlo aplikaci nebo webové stránce alespoň jeden osobní údaj výměnou za slevový kód v hodnotě okolo 500 korun. Kromě toho se 52 % lidí domnívá, že nic takového jako soukromí na internetu neexistuje.
Údaje vycházejí ze studie A Marketer’s Guide to Consumer Sentiment Towards Online Privacy, kterou vypracovala společnost Tinuiti. Výzkum se zabývá odpověďmi 1 000 spotřebitelů ve věku 18 let a starších z 9. února 2022 a odhaluje postoje, které formují chování a preference týkající se online soukromí.
Téměř dvě třetiny (64 %) spotřebitelů by ochotně sdílely svou e-mailovou adresu s aplikací nebo webovou stránkou, aby získaly slevu. Pokud e-mailová adresa neobsahuje osobní údaje, nemusí její poskytnutí webové stránce narušit soukromí uživatelů. Někteří lidé navíc mohou k registraci na takových webových stránkách používat tzv. „odpadní“, nebo jednorázové e-maily, aby si zajistili slevu, a přitom nic neriskovali.
Přibližně každý třetí zákazník (31 %) by dobrovolně poskytl své celé jméno, aby získal slevový kód. Pokud by došlo k hacknutí webové stránky, lidé, kteří zadali své jméno, by byli v ohrožení, jelikož by útočníci měli k dispozici jejich osobní údaj. Později by útočníci mohli soukromé informace o osobách využít k vytvoření personalizovaných phishingových e-mailů, které by je přiměly k poskytnutí dalších údajů.
Téměř jeden ze čtyř (23 %) spotřebitelů by vyměnil své telefonní číslo za slevu. Kyberzločinci by se mohli na uniklé telefonní číslo osoby zaměřit pomocí smishingových útoků a podvodných telefonátů. Kromě toho by také mohli přesměrovat vícefaktorové ověřovací kódy na sebe jen díky tomu, že znají číslo osoby a další osobní údaje.
Pouze 16 % zákazníků by kvůli slevovému kódu na webových stránkách prozradilo svou adresu bydliště. Na druhou stranu 27 % by slevový kupón neposkytlo žádné své osobní údaje.
Soukromí na internetu neexistuje
Spotřebitelé chtějí, aby technologické firmy zaujaly vedoucí postavení při řešeních ochrany soukromí. Komerční zneužití údajů není ve srovnání s kriminálním chováním, jako je krádež dat, hlavním problémem. Spotřebitelé se však domnívají, že vláda by měla jít nad rámec prevence kriminality a regulovat digitální reklamu.
Jeden z pěti (20 %) spotřebitelů se domnívá, že má kontrolu nad svými digitálními daty. Zároveň 29 % lidí má rádo, když jsou digitální reklamy, které vidí, pro ně relevantní. Více než polovina, 52 %, zákazníků si však myslí, že nic takového jako soukromí na internetu neexistuje.
Mnoho lidí se domnívá, že ostatní instituce by měly dělat více pro ochranu jejich soukromí online. Například 43 % spotřebitelů se domnívá, že by se vláda měla zasadit o zajištění většího digitálního soukromí, zatímco 55 % si přeje, aby soukromé společnosti udělaly více pro jejich anonymitu.
Zajímavé je, že 38 % zákazníků si myslí, že jejich mobilní telefon poslouchá jejich konverzaci a navrhuje nákup produktů na základě toho, co slyší. Na podobný trend upozornilo mnoho lidí na internetu – ostatně virtuální asistenti, jako je Siri, Alexa nebo Google Assistant, mohou se souhlasem uživatele sledovat jeho konverzace pro marketingové účely.
Ačkoli ochrana soukromí online hodně závisí na přístupu velkých technologických společností k ní, lidé se sami mohou přičinit o zvýšení svého soukromí v online prostoru. Používání sítě VPN a blokátorů reklam může pomoci výrazně snížit digitální stopu. Při ochraně soukromí online je důležité dávat pozor na to, kam zadáváte své osobní údaje a jak s nimi nakládáte.
Zdroj: Atlas VPN
18. 5. 2022