Tři čtvrtiny Čechů neví, jak nahlásit kybernetický zločin
Zpět na blogV posledním desetiletí se otázka kyberkriminality dostala do popředí zájmu veřejnosti. Kybernetická bezpečnost je natolik významná oblast, že vlády po celém světě zřídily řídící a zpravodajské orgány, které se zabývají záležitostmi souvisejícími s kyberkriminalitou. Jenže běžní uživatelé stále tápou v mnoha oblastech souvisejících s kybernetickou kriminalitou – například více než 75 % Čechů neví, jak postupovat s nahlášením kybernetického zločinu. Průměrně ze všech posuzovaných zemí 77 % Evropanů neví, jak hlásit kyberkriminalitu nebo jakékoliv nezákonné chování na internetu.
Společnost Reboot Online, která se zabývá bezpečností, analyzovala nejnovější údaje Evropské komise. Cílem bylo zjistit, kteří Evropané mají největší povědomí o tom, jak ve své zemi nahlásit kyberkriminalitu nebo jakékoli jiné nelegální chování na internetu.
Evropané často nevědí o existenci webových stránek, e-mailové adresy, on-line formuláře a/nebo kontaktního formuláře, které by mohli využít pro nahlášení kyberkriminality nebo jiného nezákonného chování na internetu, jako je kybernetické obtěžování/šikana.
Podle Reboot Online dopadly Španělsko a Dánsko nejhůře – až 86 % občanů v každé z těchto zemí nemá ponětí, jak kyberkriminalitu nahlásit.
Na druhém místě je Rumunsko, kde 84 % Rumunů přiznává, že netuší, koho nebo co by kontaktovali pro nahlášení kyberkriminality.
Na třetím místě je Francie, zde netuší 82 % lidí, kde nahlásit nelegální chování v online prostoru.
Pátá pozice patří Litvě, Portugalsku a Polsku. V těchto zemích 80 % občanů neví, jak nahlásit kyberkriminalitu.
Na osmém místě je Česká republika se 76 % občanů, kteří přiznávají nedostatek odpovídajícího know-how, jak upozornit příslušné strany na kyberkriminalitu.
Znepokojivé také je, že 54 % Čechů uvedlo, že se necítí být dobře informovano o rizicích kyberkriminality.
Nejlepší je podle průzkumu situace na Maltě – „jen“ 46 % občanů neví, jak kyberkriminalitu nahlásit.
Zdroj: Reboot Online
19. 2. 2021