Téměř polovina podvodných útoků po celém světě zneužívá zavedené obchodní značky
Zpět na blogKyberzločinci vytvářejí online obsah, který působí jako obsah známých značek, a doufají, že se jim podaří lidi přimět, aby jim poskytli své osobní údaje a hesla. Zatímco stále více uživatelů internetu si uvědomuje rizika podezřelých e-mailů a škodlivých odkazů, útočníci své metody stále vylepšují, takže je obtížnější je rozpoznat i pro zkušené uživatele.
Podle údajů prezentovaných týmem Atlas VPN zneužívá 45 % podvodných útoků po celém světě jména známých značek. Kromě toho jsou Spojené státy a Španělsko nejčastějšími cílovými zeměmi phishingových útoků. Údaje vycházejí ze zprávy Outseer Fraud and Payments Report Q4 2021. Výzkum představuje analýzu podvodných útoků a údajů o podvodech cílených na spotřebitele.
Zneužití značky představovalo ve 3. čtvrtletí 2021 45 % všech podvodných útoků na celém světě. Hrozby tohoto druhu se obvykle zneužívají důvěryhodné značky, aby uvedly uživatele v omyl v digitálních kanálech, jako jsou sociální média. Loňská zpráva společnosti Atlas VPN odhalila, že v prvním pololetí roku 2021 patřily k nejvíce zneužívaným značkám Facebook, Microsoft a francouzská finanční skupina Crédit Agricole.
Podvodné mobilní aplikace byly zodpovědné za 39 % těchto útoků po celém světě. Tyto škodlivé mobilní aplikace zneužívají značku organizace ke klamání uživatelů. V loňském roce například kyberzločinci používali falešné aplikace TikTok pro Android k provádění podvodů souvisejících s kampaněmi týkajících se nemoci covid-19. Falešné aplikace jsou obvykle distribuovány prostřednictvím obchodů s aplikacemi třetích stran.
Ve třetím čtvrtletí roku 2021 představovaly phishingové útoky 14 % hrozeb. Kybernetické útoky typu phishing využívají sociální inženýrství ke krádeži informací od uživatelů pod falešnou záminkou, a to buď prostřednictvím e-mailu, telefonních hovorů, nebo sociálních médií a textových zpráv. Phishingové útoky si kyberzločinci oblíbili pro jejich jednoduchost a účinnost.
Phishingové útoky zneužívají velké a populární značky, produkty známé po celém světě. To umožňuje kyberzločincům zaměřit se na více zemí, kde by byl útok nejúčinnější a přinesl největší zisk. Ve třetím čtvrtletí roku 2021 se kyberzločinci zaměřili na Spojené státy v 21 % všech phishingových útoků. USA jsou phishingem ohroženy nejvíce, protože útočníci doufají, že získají přístup k firemním účtům a budou moci své akce lépe zpeněžit. Mezi další případy phishingu patří státem sponzorované útoky Ruska a Číny s cílem získat utajované informace o vládě USA.
Ve 14 % phishingových útoků na celém světě si podvodníci vybrali za cíl Španělsko. Phishingové kampaně ve Španělsku se zaměřovaly na řidiče pomocí e-mailů, které je informovaly o údajných pokutách, zatímco ve skutečnosti by po kliknutí na škodlivý odkaz došlo ke stažení malwaru do zařízení.
Jihoafrická republika zároveň utrpěla 12 % phishingových hrozeb uskutečněných ve 3. čtvrtletí 2021. Na Filipíny se útočníci zaměřili v 9 % phishingových útoků po celém světě. Řecko se umístilo na pátém místě, neboť kyberzločinci směřovali 7 % phishingových hrozeb na řecké organizace. Podvodníci se ve 3. čtvrtletí 2021 zaměřili po 6 % phishingových útoků na Kanadu a Nizozemsko. Ostatní země se na phishingových útocích po celém světě podílely celkem 15 %.
Trojské koně představovaly pouze 2 % podvodných útoků na celém světě.
Obrana proti podvodným útokům vyžaduje, aby uživatel identifikoval a vyhodnotil možné hrozby, takže při snižování rizik podvodů je zásadní školení zaměstnanců a jejich obecná technická zdatnost. Protože však lidé nejsou neomylní, může na sofistikovaný podvod naletět kdokoli.
Zdroj: Atlas VPN
1. 2. 2022