Společnost Meta čelí zákazu cílené reklamy na Facebooku a Instagramu ze strany EU

Zpět na blog

Evropský sbor pro ochranu osobních údajů prodloužil dočasný zákaz cílené reklamy na Facebooku a Instagramu, který v červenci uložil norský Úřad pro ochranu osobních údajů (DPA).

Jak norský úřad DPA (Datatilsynet) v červenci vysvětlil, společnost Meta využívá obsahové preference, informace, které uživatelé zveřejňují na Facebooku a Instagramu, a informace o jejich poloze k vytváření personalizovaných profilů pro cílenou reklamu, což je taktika běžně známá jako behaviorální reklama.

Naléhavé závazné rozhodnutí evropského dozorového úřadu z 27. října nařizuje irské Komisi pro ochranu údajů (DPC), aby zakázala zpracování osobních údajů pro behaviorální reklamu v celém Evropském hospodářském prostoru (EHP).

Společnost Meta bude mít týden na to, aby příkazu vyhověla, jakmile irský regulátor údajů dokončí vyhodnocení návrhu společnosti spoléhat se na přístup založený na souhlasu jako na právní základ pro zpracování údajů svých uživatelů.

„Po pečlivém zvážení považoval EDPB za nezbytné dát IE SA pokyn k uložení zákazu zpracování údajů v celém EHP, který je adresován společnosti Meta IE. Již v prosinci 2022 bylo v závazných rozhodnutích EDPB objasněno, že smlouva není vhodným právním základem pro zpracování osobních údajů prováděné společností Meta za účelem behaviorální reklamy,“ uvedla předsedkyně EDPB Anu Talus.

„Kromě toho IE SA zjistil, že společnost Meta neprokázala splnění příkazů uložených na konci loňského roku. Je nejvyšší čas, aby společnost Meta uvedla své zpracování do souladu s předpisy a ukončila nezákonné zpracování.“

Zákaz EDPB Meta

Norský úřad pro ochranu osobních údajů dnes uvedl, že společnost Meta byla informována o tom, že její obchodní model a využívání osobních údajů jsou v rozporu s evropskými předpisy o ochraně osobních údajů, a přestože společnost uvedla, že v budoucnu požádá uživatele o souhlas s využíváním jejich údajů pro behaviorální marketing, žádné změny zatím nezavedla.

„Norský úřad pro ochranu osobních údajů je velmi znepokojen nezákonným sledováním, monitorováním a profilováním na Facebooku a Instagramu. Přestože je již dlouho jasné, že Meta porušuje zákon, a navzdory zákazu norského úřadu pro ochranu údajů Meta pokračuje v nezákonném zpracování osobních údajů,“uvedl Datatilsynet.

„Proto jsme se rozhodli předložit tuto záležitost Radě pro ochranu osobních údajů (EDPB), která se nyní shodla na tom, že je naléhavě zapotřebí trvale zakázat nezákonnou činnost na evropské úrovni.“

V prosinci 2022 irská DPC rovněž uložila společnosti Meta pokutu v celkové výši 390 milionů eur (~438 milionů dolarů) za nezákonnou behaviorální reklamu, která spočívala v tom, že nutila uživatele Instagramu a Facebooku, aby souhlasili se zpracováním osobních údajů pro cílenou reklamu.

Společnost Meta závěry DPC odmítla a uvedla, že se proti pokutě odvolá, a obvinila z rozhodnutí „nedostatečnou regulační jasnost“.

Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) zjistil, že přístup společnosti Meta k behaviorální reklamě stále není v souladu s předpisy EU, přestože irský dohledový orgán společnosti Meta nařídil, aby své stávající operace zpracování údajů uvedla do souladu s předpisy GDPR do tří měsíců.

V listopadu 2022 dostala společnost Meta další pokutu ve výši 265 milionů eur (275,5 milionu Kč) za to, že neochránila údaje uživatelů Facebooku před scrapery poté, co na hackerské fórum unikly údaje spojené s 533 miliony účtů.

Zdroj: bleepingcomputer.com

Zdroj ilustračního obrázku: Guillaume Périgois on Unsplash

10. 11. 2023