Ransomwarové útoky letos vzrostly o více než 150 %
Zpět na blogPodniky i jednotlivci jsou vystaveni ransomwarovým útokům v daleko větší míře než kdykoliv předním. Během pandemie se kybernetické útoky všeho druhu zintenzivnily, přičemž právě o ransomwarových incidentech jsme slýchali nejčastěji.
Podle údajů prezentovaných týmem Atlas VPN vzrostl počet útoků ransomwaru v první polovině roku 2021 o 151 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. Nejvíce ohroženou zemí ransomwarem jsou s výrazným náskokem Spojené státy.
Statistiky kyberkriminality vycházejí ze zprávy o kybernetických hrozbách za rok 2021, kterou vydala společnost SonicWall. Čísla pocházejí z reálných údajů shromážděných sítí SonicWall Capture Threat Network, která shromažďuje informace z 215 zemí a území.
V první polovině roku 2020 bylo na celém světě zaznamenáno celkem 121,4 milionu útoků ransomwaru. Nejvýznamnějším útokem ransomwaru v prvním pololetí roku 2020 byl útok ransomwaru Maze v síti společnosti Cognizant. Tento útok stál firmu přibližně 50 až 70 milionů dolarů v důsledku ztráty příjmů, obnovy a odstraňování následků.
První polovina roku 2021 již dosáhla 304,7 milionu pokusů o ransomwarový útok, což z ní činí vůbec nejhorší zaznamenaný rok. Toto číslo je znepokojivé vzhledem k tomu, že uběhla teprve polovina roku a už teď je jasné, že jde o zatím nejhorší výsledek.
Počet útoků ransomwaru stále roste, protože stále více podniků je ochotno zaplatit výkupné, aby získaly svá data zpět. To dává útočníkům jasný signál, že jejich metody fungují a spuštění útoků jim umožní rychle vydělat.
Lukrativní cíl: americké firmy
Ransomwarové útoky s největšími výplatami výkupného se v posledních několika letech většinou týkaly amerických společností. Nicméně obětí kyberzločinců se mohou stát organizace kdekoliv na světě
Spojené státy jsou hlavním cílem většiny útočníků, protože v této zemi došlo k 227,3 milionu pokusů o ransomwarový útok. Jinými slovy, v první polovině roku 2021 se každou minutu objevilo přibližně 865 hrozeb. Nedávno ransomwarové gangy provedly v USA několik bezprecedentních útoků: za zmínku stojí třeba útok na významný ropovod, společnost zpracovávající masné produkty a velkého softwarového giganta.
Druhou nejčastěji napadanou zemí je Velká Británie – zde se setkali s 14,6 miliony pokusy o ransomwarový útok. Vedle jednotlivců a společností jsou oblíbeným cílem útočníků také vládní agentury, které si útočníci vybírají také z politických důvodů.
Další v pořadí je Německo, které letos zatím utrpělo 11 milionů ransomwarových útoků. Nedostatečná informovanost o ransomwaru je pro německé malé a střední podniky obrovským problémem. Malé a střední podniky se většinou nepovažují za ohrožené a chybí jim finanční a lidské zdroje. Tento trend a podfinancování bezpečnosti u menších subjektů je patrný po celém světě.
Na čtvrtém místě je Jihoafrická republika s 10,5 milionu pokusů o napadení ransomwarem a za ní následuje Brazílie s 9,1 milionu pokusů o napadení.
Ransomwarové útoky představují závažný problém, který ohrožuje mnoho organizací nebo vládních agentur. Protože mnoho lidí zanedbává základní pravidla kybernetické bezpečnosti, stávají se snadným cílem kyberzločinců. Pokud chtějí společnosti omezit útoky ransomwaru, je nutné zlepšit povědomí lidí o kybernetické bezpečnosti a jejich připravenost.
Zdroj: Atlas VPN
30. 8. 2021