Podniky se cítí ohroženy kybernetickými incidenty
Zpět na blogKybernetické útoky a úniky dat se v průběhu let staly jedním z největších rizik v podnikatelském sektoru – ohrožují citlivá data a způsobují obrovské finanční ztráty firmám a organizacím po celém světě.
Podle údajů prezentovaných společností Buy Shares se více než 40 % společností cítí ohroženo kybernetickými incidenty a považuje je za nejvíce znepokojující podnikatelské riziko v roce 2021.
Celosvětové obavy z kybernetické kriminality, selhání IT a úniků dat již několik let rostou. Před pandemií byly kybernetické incidenty celosvětově podnikatelským rizikem číslo jedna, což způsobilo, že společnosti po celém světě investovaly miliardy za produkty a služby kybernetické bezpečnosti.
Přestože kybernetické incidenty stále patří mezi tři největší obavy firem a organizací, covid-19 ovlivnil žebříček největších rizik napříč podnikatelským sektorem. Podle průzkumu Allianz Risk Barometer se na první místo žebříčku hlavních podnikatelských rizik v roce 2021 dostalo přerušení provozu. Statistiky ukazují, že toto riziko bylo za posledních deset let na prvním místě sedmkrát. Pandemie však povědomí o přerušení podnikání ještě posílila. Nejde o překvapivé zjištění, vezmeme-li v úvahu, že 94 % dotázaných společností v loňském roce zaznamenalo narušení dodavatelského řetězce v souvislosti a pandemií.
A když už jsme u toho, pandemie se vyšplhala o 15 míst a stala se druhým nejvýznamnějším podnikatelským rizikem, přičemž tohoto druhu nejistoty se obává 40 % společností.
Kybernetické incidenty se umístily jako třetí největší podnikatelské riziko v celosvětovém měřítku, a to především uspěchané a nutné digitalizaci, která také do velké míry souvisí s pandemií nemoci covid-19. Podle průzkumu podniky po celém světě uznávají kyberkriminalitu jako větší problém, než je ztráta reputace, makroekonomický vývoj a politické vlivy.
Vývoj na trhu, včetně jeho volatility nebo výkyvů, zesílené konkurence, nových hráčů na trhu a fúzí a akvizic, se letos umístil jako čtvrté největší riziko v podnikatelském sektoru s 19% podílem mezi respondenty.
Změny v legislativě a regulaci, jako jsou obchodní války a cla, ekonomické sankce, brexit a rozpad eurozóny, uzavírají první pětku s rovněž 19% podílem.
Výdaje na bezpečnost rostou
Společnosti a organizace po celém světě přicházejí každoročně o miliardy dolarů v důsledku kybernetické kriminality. Přestože většina z nich výrazně zvýšila své rozpočty na kybernetickou bezpečnost, úniky dat, phishing, ransomwarové útoky nebo kybernetická špionáž představují pro jejich provoz stále obrovskou hrozbu.
V loňském roce utratili spotřebitelé, podniky a organizace po celém světě za produkty a služby kybernetické bezpečnosti více než 120 miliard dolarů, což je o 8 miliard dolarů více než před vypuknutím pandemie. Průzkum společnosti Statista ukázal, že tato částka by měla v roce 2021 meziročně vzrůst o 10 % na 131,8 miliardy dolarů.
Služby v oblasti kybernetické bezpečnosti, jako je analýza datových rizik, maskování dat a odhalování zranitelností, jsou největšími a nejrychleji rostoucími sektory celého trhu, který by měl letos dosáhnout hodnoty 61,4 miliardy dolarů.
Následuje kyberbezpečnostní software a hardware s hodnotou 44,3 miliardy, respektive 26 miliard dolarů. Očekává se, že do roku 2025 bude mít trh kybernetické bezpečnosti hodnotu přesahující 210 miliard dolarů.
Zdroj: Buyshares
2. 9. 2021