Nové bezpečnostní prvky produktů od Applu znepokojují FBI

Zpět na blog

Společnost Apple nedávno představila řadu nových funkcí zaměřených na ochranu soukromí, jejichž cílem je lépe chránit data uživatelů uložená v iCloudu, ale zatímco ti, co si hlídají své soukromí a skupiny pro lidská práva tento krok uvítali, orgány činné v trestním řízení vyjádřily obavy.

Nejsou samozřejmě proti lepší ochraně soukromí, ale naopak se obávají, že by tuto výsadu mohl někdo zneužít.

V e-mailovém prohlášení zaslaném deníku Washington Times FBI uvedla, že end-to-end šifrování společnosti Apple „nám brání chránit americký lid před kriminálními činy od kybernetických útoků a násilí na dětech až po obchod s drogami, organizovaný zločin a terorismus“.

Bývalý pracovník FBI Sasha O’Connell v rozhovoru pro New York Times uvedl, že je třeba mít na paměti určité výhrady. „Je skvělé, že společnosti dávají přednost bezpečnosti, ale musíme mít na paměti, že existují kompromisy, a jedním z nich, který se často nebere v úvahu, je dopad na snížení přístupu orgánů činných v trestním řízení k digitálním důkazům.“

Společnost Apple v poslední době představila řadu nových funkcí zaměřených na zabezpečení, včetně ověřování kontaktních klíčů iMessage, pokročilé ochrany dat pro iCloud a bezpečnostních klíčů pro Apple ID, a právě pokročilá ochrana dat pro iCloud se FBI hodně nelíbí. Tato nová funkce znamená, že data uložená v iCloudu budou mít koncové šifrování, které umožní dešifrovat a číst data pouze důvěryhodným zařízením.

Apple vs. FBI

Není to poprvé, co se FBI dostala do sporu se společností Apple. Zhruba před šesti lety FBI zabavila zařízení iPhone patřící Syedu Farookovi, jednomu ze dvou pachatelů teroristického útoku v Inland Regional Center v kalifornském San Bernardinu. Ti 2. prosince 2015 zavraždili 14 lidí a dalších 22 zranili. Farookovův iPhone byl uzamčen, což vyvolalo velkou bitvu mezi FBI a společností Apple, která tvrdila, že nemá prostředky ani úmysl koncové zařízení odemknout. Spor se dokonce dostal až do amerického Kongresu, přičemž téměř všechny technologické společnosti v zemi se postavily na stranu Applu. Celá věc utichla, když se FBI nakonec podařilo zařízení odemknout, a to s pomocí třetí strany. Média později uvedla, že dotyčnou třetí stranou je izraelská firma Cellebrite, která se zabývá forenzní analýzou mobilních zařízení.

Apple vs. hackeři

Asi není prvořadým cílem Applu zabránit FBI ve vyšetřování. Pokročilá ochrana dat pro iCloud je zkrátka navržena tak, aby chránila uživatelská data i v případě narušení cloudu. Zajišťuje, aby citlivá data byla dešifrována pouze na důvěryhodných zařízeních. iCloud chránil 14 kategorií citlivých dat pomocí end-to-end šifrování, ale Apple nyní tento počet zvýšil na 23 a přidává k nim iCloud Zálohování, Poznámky a Fotky. Jediné hlavní kategorie dat iCloudu, které nejsou chráněny, jsou iCloud Mail, Kontakty a Kalendář, a to z důvodu, že tyto kategorie musí spolupracovat s globálními systémy e-mailu, kontaktů a kalendáře, uvedl Apple.

Ověřování kontaktního klíče v iMessage umožní uživatelům dále ověřovat, že zprávy, které odesílají, přijímá pouze osoba, se kterou hovoří. Kromě toho mohou uživatelé iMessage při ověřování kontaktního klíče porovnat kód pro ověření kontaktu osobně, ve FaceTime nebo prostřednictvím jiného zabezpečeného hovoru, dodala společnost Apple.

„Vzhledem k tomu, že hrozby pro uživatelská data jsou stále sofistikovanější a komplexnější, připojují se tyto nové funkce k souboru dalších ochran, díky nimž jsou produkty Apple nejbezpečnější na trhu,“ uvedla společnost.

Zdroj: Apple, Techradar.com

14. 12. 2022