Mobilní malware Flubot bere evropské země útokem

Zpět na blog

Nový Malware s názvem Flubot, který napadá telefony s operačním systémem Android, se šíří evropskými zeměmi. Jeho výskyt byl zaznamenán zejména ve Velké Británii, ale také v Německu, Maďarsku, Itálii, Polsku a ve Španělsku. Je tedy velká pravděpodobnost že virus již je i v České republice.

Podvod se šíří formou textových zpráv. Uživateli přijde na telefon SMS zpráva, která předstírá, že je od přepravní služby např. DHL. Uživatele vyzve ke kliknutí na odkaz pro sledování zásilky což nabídne instalaci podvodné aplikace. Aplikace následně ovládne telefon uživatele a může bez jeho vědomí odesílat osobní údaje, včetně například podrobností online bankovnictví.

Operátoři nasazením bezpečnostních opatření sice dokážou část škodlivého provozu z ciziny blokovat, nicméně závadné SMS často posílají samotné napadené telefony, do jejichž komunikace nemohou zasahovat. Vyzíváme proto zákazníky především k velké obezřetnosti,“ řekl Jiří Grund, výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí.

Podvod se týká zejména mobilních telefonů s operačním systémem Android. Pokusy o zneužití telefonů Apple se systémem iOS nejsou známy.

První vodítko, které by mělo uživatele upozornit na podvod, je samotná SMS. Následně když je mu nabídnuto stažení aplikace je pro její stažení přesměrován mimo standardní obchod Google Play, což je druhé vodítko, které by mělo uživatele varovat. Telefony se systémem Android jsou v základu nastaveny tak, že není možné stahovat aplikace z neznámých zdrojů. Uživatel tedy musí nejdříve v telefonu toto stahování sám povolit.

V minulosti se podvody s textovými zprávami většinou zaměřovali na phishing a snažili se uživatele přimět např. k vyplnění formuláře s bankovními údaji a dalšími informacemi na podvodné webové stránce, která se vydávala za stránku banky. Současná vlna podvodů se liší tím, že se pokouší nainstalovat škodlivý software přímo do telefonu uživatele.

Zdroj: APMS

10. 5. 2021