Microsoft, Cloudflare a Google jsou nejvíce „spam-friendly“ provideři
Zpět na blogNevyžádaná elektronická komunikace, známá jako spam, je v lepším případě obtěžující, v horším však může ohrozit bezpečnost. Ačkoli je problém spamu starý jako internet sám, dodnes mnoho poskytovatelů internetových služeb (ISP) neudělalo moc proto, aby nedocházelo k rozesílání spamu z jejich sítí.
Podle údajů prezentovaných týmem Atlas VPN je nejvíce „spam-friendly“ společnost Microsoft, která k 4. listopadu 2021 zaznamenala 433 aktuálních známých případů spamu. Za americkým technologickým gigantem následují další poskytovatelé internetových služeb s mnohamiliardovým obratem, jako je Cloudflare se 430 nevyřešenými problémy se spamem a Google s 352 takovými problémy.
V poslední době došlo k mimořádnému nárůstu počtu kyberzločinců, kteří k šíření spamu zneužívají bezplatné zdroje patřící společnosti Google, včetně služeb Google Outbounds, Gmail, Google Groups a také Google Docs, Drive a Forms. Údaje vycházejí z databází Spam ISPs a Spam Countries projektu Spamhaus. Databáze obsahují statistiky do 4. listopadu 2021.
Chinanet GD je na čtvrtém místě v žebříčku poskytovatelů internetových služeb, prostřednictvím jejichž infrastruktury a služeb dochází k rozesílání spamu. ISP má k dnešnímu dni 331 průběžných problémů se spamem.
Za společností Chinanet GD následuje společnost Chinanet JS. S ním je spojeno 304 aktivních spamových problémů. Mezi další ISP, kteří nechávají spamery rozesílat nevyžádanou poštu, patří uninet.net.mx (288), WIND telecom wind.com.do (245), Chinanet ZJ (232), Chinanet HB (222) a Saudi Telecom Company stc.com.sa (191).
Deset zemí s největším množstvím spamu
Stejně jako se mnozí poskytovatelé internetových služeb zdráhají řešit stále rostoucí problémy se spamem, boj proti šiřitelům spamu je v mnoha zemích ještě horší a stávají se v podstatě bezpečným útočištěm pro aktéry těchto hrozeb. Spojené státy jsou ke 4. listopadu s 3 054 nevyřešenými problémy souvisejícími se zdroji spamu a hostováním spamových služeb zemí, odkud se nevyžádaná pošta šíří nejvíce. V zemi sídlí některé z nejznámějších spamových gangů, včetně RetroCubes, chicagských PredictLabs/Sphere Digital, floridských Mint Global Marketing/Adgenics/Cabo Networks a také kalifornských Hosting Response/Michael Boehm.
Další v pořadí je Čína s 2 531 spamovými „problémy“. Jeden z deseti největších spamových gangů, Guangzhou-Seoul Information Technology pochází z čínské provincie Guangdong. Tento gang je nechvalně proslulý rozesíláním spamu v angličtině jménem čínských společností za účelem jejich reklamy v zahraničí.
Za Čínou následuje Rusko, které se 711 případy obsadilo třetí příčku seznamu. Předpokládá se, že v zemi se dlouhodobě nachází spamová operace „kanadské lékárny“ (nechvalně známé e-maily s nabídkami viagry). Tento gang rozesílá denně desítky milionů spamů pomocí botnetů.
Mezi další země v první desítce patří Dominikánská republika (384), Japonsko (382), Indie (355), Jižní Korea (353), Mexiko (341), Vietnam (308) a Turecko (299).
Zdroj: Atlas VPN
12. 11. 2021