Letos bylo nalezeno více než 30 milionů nových vzorků malwaru
Zpět na blogPodle údajů prezentovaných týmem Atlas VPN bylo od začátku roku objeveno již více než 34 milionů nových vzorků malwaru. To znamená, že v roce 2022 hackeři v průměru vytvářeli více než 316 tisíc malwarových hrozeb denně.
Analýza vychází z údajů společnosti AV-TEST, nezávislého poskytovatele služeb v oblasti IT bezpečnosti a antivirového výzkumu. Údaje byly naposledy aktualizovány 20. dubna 2022.
Malware je souhrnné označení pro všechny typy škodlivého softwaru, včetně počítačových virů, červů, spywaru, ransomwaru a mnoha dalších. Nasazení malwaru je obvykle prvním krokem kybernetických útoků a úniků dat.
Statistiky malwaru po jednotlivých měsících ukázaly, že se v lednu objevilo nejvíce nového malwaru. Celkem bylo v prvním měsíci roku zaznamenáno 11,41 milionu nových vzorků malwaru.
V únoru počet nových vzorků malwaru klesl o 22 % na 8,93 milionu. V březnu se jejich počet opět snížil o 2 % na 8,77 milionu. Počet nově objevených malwarových hrozeb však v prvním čtvrtletí roku 2022 stále činil 29,11 milionu.
V průběhu dubna se objevilo 5,65 milionu nových vzorků malwaru.
Uživatelé systému Windows jsou nejvíce ohroženi
V dnešní době není žádný uživatel internetu v bezpečí před malwarem. Kyberzločinci neustále vyvíjejí nové hrozby, které zneužívají počítače i mobilní zařízení. Některé operační systémy jsou však terčem útoků více než jiné.
Nejvíce ohroženi nákazou malwarem jsou uživatelé systému Windows – od začátku roku bylo zjištěno 25,48 milionu nových vzorků malwaru pro tento systém, z nichž většinu tvoří trojské koně.
Systém Windows je nejen nejoblíbenějším operačním systémem na světě, ale je také známý mnoha zranitelnostmi napříč různými verzemi, což z něj činí atraktivní cíl pro kyberzločince.
V letošním roce byly také identifikovány dosud neznámé hrozby malwaru pro Android. Celkem bylo nalezeno více než 536 tisíc nových vzorků. Co se týče systému macOS, vzniklo více než 2 tisíce nových malwarových hrozeb.
Ochrana před malwarem
– Vývojáři softwaru pravidelně vydávají aktualizace, které často obsahují bezpečnostní záplaty zranitelností nalezených ve starší verzi softwaru. Včasná aktualizace programů a aplikací snižuje možnost, že se kyberzločincům podaří zneužít bezpečnostní nedostatky.
– Velkým problémem je stahování aplikací z neoficiálních zdrojů, jelikož se zde může vyskytovat malware. Proto je důležité vybírat aplikace pouze z oficiálních obchodů a vyhýbat se stahování pirátských souborů.
– Podezřelé odkazy, přílohy a phishing patři mezi oblíbené praktiky kyberzločinců pro infiltraci do cílového zařízení. Otevírat odkazy nebo přílohy, zejména z neznámých zdrojů, představuje riziko. V případě nejistoty o původu přílohy je lepší kontaktovat odesílatele a překontrolovat, zda je zaslaný odkaz nebo příloha legitimní.
– V neposlední řadě je nezbytné dodržovat nastavená pravidla a bezpečnostní politiky a používat spolehlivé bezpečnostní nástroje.
Zdroj: Atlas VPN
9. 5. 2022