Kryptohackeři ukradli v prvním pololetí roku 2022 téměř 2 miliardy dolarů
Zpět na blogZájem o kryptoměny celosvětově klesá – trh s NFT (non-fungible tokens) se zmenšuje a Bitcoin zažívá největší propad ceny za posledních 11 let. Přesto kyberzločinci nadále vydělávají miliardy tím, že se zaměřují na různé kryptoprojekty.
Podle údajů, které analyzoval tým Atlas VPN, kyberzločinci v první polovině roku 2022 ukradli 1,97 miliardy dolarů v důsledku 175 hackerských útoků na kryptoprojekty. Nejvíce utrpěl ekosystém Ethereum, kterému byla při 32 incidentech ukradena více než miliarda dolarů. Údaje vycházejí z čísel poskytnutých službou Slowmist Hacked, která shromažďuje informace o odhalených útocích na blockchainové projekty. Peněžní ztráty byly vypočítány na základě směnného kurzu konkrétní kryptoměny v době hackerské nebo podvodné události.
Největší hack ekosystému se týká Roninu, sidechainu Etherea vytvořenému pro oblíbenou hru Axie Infinity, ve které hráči vyhrávají NFT. Útočníci ukradli přes 600 milionů dolarů v etherech a USDC.
Ekosystém Solana obsadil druhé místo na seznamu. Kyberzločinci ukradli z projektů souvisejících se Solanou 383,9 milionu dolarů během pouhých 5 incidentů. Největší hack ekosystému patří decentralizované finanční platformě (DeFi) Wormhole. Útočníci využili zranitelnost v síti platformy při ověřování podpisů a na Solaně vyrazili ethery zabalené do Wormhole v hodnotě přibližně 326 milionů dolarů.
Na dalším místě je ekosystém Binance Smart Chain (BSC) se ztrátami 141,4 milionu dolarů. Celkem se ekosystém BSC v první polovině letošního roku potýkal se 47 hackerskými a podvodnými útoky – více než kterýkoli jiný kryptoprojekt. Společnost Qubit Finance založená na Binance Smart Chain utrpěla incident, během kterého byly z protokolu QBridge společnosti Qubit odčerpány mince Binance (BNB) v hodnotě 80 milionů dolarů.
Mezitím projekty NFT vydělaly kyberzločincům 84,6 milionu dolarů během 45 událostí, zatímco ekosystém Fantom jim přinesl 54,8 milionu dolarů během 8 událostí.
Zbytek kryptografických projektů, které v první polovině letošního roku utrpěly újmu, zahrnuje kryptoburzy s 35,8 milionu dolarů ztracených při 4 událostech, ekosystém Polygon s 13,1 milionu dolarů ztracených při 2 událostech, ekosystém Avalanche s 8,3 milionu dolarů ztracených při jedné události, blockchainové projekty s 3,5 milionu dolarů ztracených při 5 událostech a krypto-peněženky s 263 382 dolary ztracenými při dvou kybernetických incidentech.
Ztráty způsobené dalšími událostmi souvisejícími s kyberkriminalitou v oblasti kryptoměn činily 236,2 milionu dolarů. Celkem šlo o 24 takových incidentů.
Kyberkriminalita související s kryptoprojekty se v 1. pololetí 2022 téměř zdvojnásobila
Kryptoměny jsou často inzerovány jako bezpečnější alternativa k tradičním platebním metodám, ale čísla hovoří jinak. Počet případů kyberkriminality související s kryptoměnovými projekty totiž neustále roste.
Porovnáme-li letošní a loňská čísla, počet kyberkriminálních činů postihujících kryptoprojekty vzrostl o 94 %, z 90 v 1. pololetí 2021 na 175 v 1. pololetí 2022. V 1. čtvrtletí roku 2022 došlo k 79 útokům, což je o 108 % více než v 1. čtvrtletí roku 2021 s 38 útoky. Ve 2. čtvrtletí roku 2022 bylo mezitím zaznamenáno 96 kybezločinů na kryptoprojekty, což je o 85 % více než 52 ve 2. čtvrtletí roku 2021.
Celkově vzrostl počet kyberútoků a podvodů na kryptoprojekty od prvního do druhého čtvrtletí letošního roku o více než pětinu (22 %). Nejnáročnějším měsícem byl květen, kdy došlo k 37 hackerským a podvodným událostem během jediného měsíce.
Kryptoprojekty mají stále velký problém s bezpečnosti a dokud nebudou slabá místa efektivně ošetřena, budou kryptoměny díky své hodnotě a decentralizované povaze i nadále jedním z hlavních cílů kyberzločinců.
Zdroj: Atlas VPN
13. 7. 2022