Královna Alžběta a Taylor Swift mezi nejpoužívanějšími hesly v roce 2022

Zpět na blog

Opakovaně používaná přihlašovací jména kyberútočníci prostě milují – stačí totiž koupit jednu databázi s uniklými údaji a hned mají k dispozici přístup k řadě online služeb neopatrných uživatelů. Hesla jsou proto stále nejslabším místem osobní i firemní bezpečnosti.

Některá hesla, jako jsou heslo, 123456, qwerty a další, vždy patřila a budou patřit k nejnebezpečnějším volbám pro ochranu účtu. Nedávno zveřejněná výroční zpráva 2023 Annual Identity Exposure Report společnosti SpyCloud však ukazuje, že nejčastěji používané přihlašovací údaje se také rok od roku mění a odrážejí aktuální témata. Není překvapením, že mezi nejčastější témata hesel v roce 2022 patří hudba, streamování a celebrity.

Jména celebrit jako nejčastější hesla

V loňském roce obsahovaly stovky tisíc přihlašovacích údajů klíčová slova spojená s celebritami, jako jsou Taylor Swift, Bad Bunny, Jennifer Lopez, Ben Affleck a Elon Musk. Desáté album Taylor Swift Midnights, jehož prodej údajně vynesl 230 milionů dolarů, se nepochybně podepsalo na tom, že hesla jako taylor, taylor swift, swiftie a midnights byla použita 186 000krát. Podobně status Bad Bunnyho jako nejstreamovanějšího umělce na Spotify v roce 2022 inspiroval k používání hesel bad bunny, titiverano, přičemž poslední dvě jmenovaná hesla jsou názvy jeho songů a objevila se 141 000krát. Převzetí Twitteru Elonem Muskem inspirovalo používání twitteruelon musk jako hesel – byla použita 74 000krát. Kromě toho se manželství Jennifer Lopez a Bena Afflecka, známé jako Bennifer, odrazilo v heslech jako jennifer lopez, jlo, ben affleckbennifer, která se objevila 46 000krát.

Vyhněte se heslům souvisejícím se streamováním a rodinou

Na seznam často používaných hesel se protlačily i další popkulturní události, které upoutaly pozornost veřejnosti. Rostoucí obliba streamovacích televizních služeb se odrazila v heslech jako youtube, netflixhulu, která byla zvolena 261 000krát. Smrt britské královny Alžběty a další zprávy o královské rodině zažehly používání hesel queen, queen elizabethroyal family. Celkem byly hesla a loginy s výše uvedenými klíčovými slovy podle různých databází na dark webu v roce 2022 použity 167 000krát. Mezi další často opakovaně používaná hesla patřila podle očekávání také russia, russian war, ukraine, ukraine wartrump. Kromě toho se hesla týkající se lásky, rodiny, dětí, manželky, manžela a přítele objevila dohromady více než 7milionkrát.

Účinná silná hesla

Složitá hesla jsou sice hůře prolomitelná, ale pro většinu lidí nemusí být nutně tou nejlepší volbou. Uživatelé si pak mají tendenci hesla zapisovat nebo elektronicky ukládat nezabezpečeným způsobem.

V článku „The Memorability and Security of Passwords“ (Zapamatovatelnost a bezpečnost hesel) Jeff Yan a kol. zkoumají způsoby, jak pomoci lidem vytvořit hesla, která jsou stejně bezpečná jako náhodně generovaná, ale snadno zapamatovatelná jako jejich obvyklé volby.

Zjistili, že hesla vytvořená vymýšlením frází a použitím počátečních písmen jednotlivých slov jsou stejně zapamatovatelná a bezpečná jako náhodně generovaná hesla.

Lidé mohou experimentovat s vytvořením vlastního „algoritmu“ hesla z fráze, například s použitím prvních dvou písmen nebo pouze posledního apod. Empirická studie navíc zjistila, že další úspěšnou taktikou je použití kombinace dvou nesouvisejících slov.

Zdroj: Atlas VPN

12. 4. 2023