Kolegové provedli seniory internetem – BEZPEČNĚ!

Zpět na blog

Digitální služby v Česku využívá stále více lidí, týká se to i seniorů, kteří hlavně v souvislosti s pandemií začali dle ohlasů obchodníků i bank více nakupovat online. Dle průzkumů je k internetu dnes připojeno už přes 90 % lidí ve věku 55-65 let, třetina má pak internet také v mobilu. Senioři na internetu komunikují, vzdělávají se a také čím dál častěji nakupují. Umí se ale dostatečně bránit proti internetovým šmejdům, zcizení hesla, nebo podvodným webům? Právě na to jsme se zaměřili a spustili školení pro seniory s názvem „Bezpečně internetem pro seniory“. První ze série přednášek se uskutečnila 27. 10. 2021, pozvaní byli členové spolku Aktivní Senior.

Nakupování na internetu, online bankovnictví, sledování zpráv – tomu všemu přicházejí čeští senioři čím dál víc na chuť. Pandemie koronaviru navíc urychlila potřebu zorientovat se v digitálním prostoru a využívat jej pro základní potřeby, jako je obstarání jídla nebo léků. Kybersvět ale vedle výhod představuje také spoustu strašáků. Dnes už hackeři šijí své podvodné praktiky seniorům doslova na míru, a ti se často vzhledem k nedostatku znalostí a zkušeností stávají oběťmi takto dobře připraveného podvodného jednání. „Případy, kdy senioři bezelstně vpustili do bytu neznámou osobu, která třeba pod záminkou fiktivního podomního prodeje seniory okradla o naspořenou hotovost, šperky či vkladní knížky, si vybaví snad každý. V digitálním světě je bohužel situace ještě komplikovanější a senioři často sami sednou na lep pochybným investičním radám a praktikám internetových šmejdů, kteří nabízejí rychle nabyté peníze třeba investicí do populárních kryproměn.. Jediné rychlé je ale bohužel jen ztráta jejich těžce naspořených peněz,,“ uvedl kolega Petr Kocmich, Senior Security Architect.

Právě vzdělání v prostředí internetu je cílem našich praktických přednášek. Projekt jsme odstartovali již v roce 2019, vinou pandemie jsme však školení ukončili a znovu je nyní rozbíháme. V plánu máme přitom realizaci tří školení pro seniory ročně, a to vždy v konkrétním domově, nebo přímo v prostorách ANECTu. „Moc nás těší, že mají senioři o takový druh akcí zájem. Rozhodně to svědčí mimo jiné o tom, že věk je pouze číslo a moderní technologie jsou tady pro každého – stačí už jen umět je bezpečně používat,“ uvedl kolega Petr Mojžíš, konzultant kybernetické bezpečnosti.

Dvouhodinovou přednáškou seniory provedli naši dva zkušení odborníci – Petr Mojžíš a Petr Kocmich. V rámci ní se zaměřili na nástrahy internetu, poradili, jak si nastavit bezpečné heslo, jak poznat nebezpečný e-mail, podvrženou webovou stránku i e-shop, který požaduje platební údaje, včetně toho, jak na sociálních sítích nenaletět třeba na podvodný „románek“. Ukázali pak také, jak zabezpečit své zařízení, a co dělat v případě, že se „stroj“ (počítač, tablet, mobilní telefon apod.) začne chovat nestandardně.

4. 11. 2021