Jak se technologické společnosti zajímají o digitální práva uživatelů?
Zpět na blogVelké technologické společnosti se ohánějí ochranou soukromí a svobodou projevu, ale jejich zásady a postupy ji často podkopávají. Digitální práva se stala nedílnou součástí základních lidských práv. Technologické společnosti však před nimi často upřednostňují zisky a růst.
Podle údajů předložených týmem Atlas VPN dosáhl Twitter (X) nejlepšího skóre v oblasti svých politik a postupů ovlivňujících práva lidí na svobodu projevu a soukromí. Zatímco Amazon a Tencent získaly za své kroky v oblasti digitálních práv lidí nejnižší hodnocení.
Údaje vycházejí ze statistiky Ranking Digital Rights (RDR). Organizace hodnotí společnosti na základě 58 ukazatelů ve třech kategoriích: správa, svoboda projevu a informací a ochrana soukromí.
Procenta v níže uvedeném grafu představují průměrné skóre výkonnosti společností ve všech ukazatelích indexu RDR. Každý ukazatel má seznam prvků a společnosti získávají kredity (plné, částečné nebo žádné) za každý prvek, který splní.
Společnost Twitter (v současnosti X) získala nejlepší skóre 56 % za postupy a zásady, které má v oblasti správy a řízení, svobody projevu a soukromí. Společnost se umístila na prvním místě za své podrobné zásady týkající se obsahu a veřejné údaje o moderování obsahu vytvářeného uživateli.
Je důležité zmínit, že toto skóre bylo vypočítáno před převzetím Twitteru Elonem Muskem. Bude zajímavé sledovat, jak miliardářovy změny v platformě ovlivní tento výsledek v budoucnu.
Společnost Yahoo získala 54 % v hodnocení digitálních práv. Od svého převzetí soukromou kapitálovou společností Apollo Global Management získala společnost Yahoo téměř tři body, a to díky lepšímu zabezpečení a politice ochrany osobních údajů.
Společnost Microsoft získala 50 % za své postupy a politiky týkající se digitálních práv. Microsoftu chybí komplexní politiky na ochranu svobody projevu. Jeho platforma LinkedIn v této metrice zaostávala za ostatními sociálními médii a nedokázala plně vysvětlit odstraňování obsahu.
Společnost Google získala 47 %, ale její skóre se již druhý rok po sobě snížilo kvůli zastaralým zásadám. Konkrétně v oblasti informování uživatelů vyhledávacích služeb o omezení obsahu a neposkytování šifrování pro služby Gmail a Disk Google.
Společnost Meta získala 46 %, přestože vydala novou politiku v oblasti lidských práv. Nedokázala se plně zavázat k dodržování lidských práv v algoritmech a nezveřejnila, jak její algoritmy moderují reklamy.
Společnost Apple, která se často chlubí svými závazky v oblasti ochrany soukromí, získala 44 %. Skóre společnosti se od loňského roku zvýšilo díky rozšířenému informování o moderování obsahu a pravidlech App Store. Apple však postrádá transparentnost svých zásad a postupů v oblasti cílené reklamy.
Společnost Kakao se s 44 % vyrovnala Applu jako jediná neamerická společnost v první polovině hodnocení. Po kontroverzi ohledně chatbotů vytvořila výbor správní rady, který má dohlížet na ochranu soukromí, svobodu projevu a další otázky.
Společnosti Amazon a Tencent získaly nízkých 25 % bodů kvůli významným nedostatkům v politikách a postupech ovlivňujících digitální práva. Oběma chybí transparentnost v oblasti moderování obsahu a dodržování vládních omezení. Jejich nedodržování svobody projevu a soukromí vedlo k nízkému skóre.
Boj proti velkým společnostem
Vzhledem k tomu, že velké technologické společnosti stále více ovládají digitální prostředí, čelí jednotlivci rostoucímu ohrožení soukromí a svobody projevu online. Existují však kroky, které mohou uživatelé podniknout, aby lépe chránili svá digitální práva v době bezprecedentního vlivu Silicon Valley.
V první řadě se informujte. Udělejte si průzkum a zjistěte, jak velké technologické společnosti, jako jsou Google, Facebook a Amazon, řeší kritické otázky, jako je shromažďování údajů, moderování obsahu a vládní žádosti o informace.
Další účinnou taktikou je úprava nastavení ochrany soukromí. Věnujte čas omezení množství a typu údajů, které sdílíte na sociálních sítích, stránkách elektronického obchodu a dalších platformách. Můžete zkontrolovat a omezit oprávnění aplikací, zapnout dvoufaktorové ověřování účtů a v mnoha případech odmítnout cílenou reklamu.
Pokud jde o sociální média a online účty, vyhněte se propojování platforem způsobem, který by mohl vaše údaje vystavit širšímu dohledu. Místo udělování oprávnění udržujte služby izolované. Dvakrát si rozmyslete, než propojíte Facebook s Instagramem nebo sloučíte kontakty.
Neustálé shromažďování dat velkými technologiemi a algoritmy pracující bez dohledu ohrožují soukromí a svobodu projevu. Jednotlivci by se měli vzdělávat, minimalizovat sdílení dat a používat nástroje pro ochranu soukromí, aby převzali větší kontrolu nad svými digitálními právy do vlastních rukou.
Zdroj ilustračního obrázku: Kaitlyn Baker on Unsplash
Zdroj: Ranking Digital Rights, Atlas VPN
20. 9. 2023