Google souhlasil s vyrovnáním za sledování uživatelů v inkognito režimu
Zpět na blogGoogle souhlasil s vyrovnáním, ve které vyústila žaloba podaná v červnu 2020, jež tvrdila, že společnost uváděla uživatele v omyl, když si mysleli, že jejich používání internetu zůstává soukromé v režimu „inkognito“ nebo v „soukromém“ režimu ve webových prohlížečích.
Tato hromadná žaloba požadovala nejméně 5 miliard dolarů, ale podmínky vyrovnání nebyly zveřejněny. Žalobci tvrdili, že Google porušil federální zákony o odposlechu a sledoval aktivity uživatelů pomocí Google Analytics i v soukromém režimu, což jim umožnilo shromažďovat „nekontrolovanou zásobu informací“ o uživatelích, kteří se domnívali, že podnikli adekvátní kroky k ochraně svého soukromí na internetu.
Google se pokusil žalobu napadnout s tím, že upozornil na zprávu, která se zobrazuje uživatelům, když zapnou inkognito režim v prohlížeči Chrome. Ta informuje, že aktivita může být stále viditelná pro webové stránky, které uživatelé navštěvují, zaměstnavatele nebo školu, nebo jejich poskytovatele internetových služeb.
Kybernetická bezpečnost a režim inkognito
Je důležité poznamenat, že aktivace režimu inkognito nebo soukromého režimu ve webovém prohlížeči uživatelům umožňuje pouze vyhledávat na internetu bez toho, aby byla jejich aktivita lokálně uložena do prohlížeče. Přesto mohou webové stránky využívající reklamní technologie a analytická API nadále sledovat uživatele v rámci této relace a mohou tuto aktivitu dále korelovat, například shodou IP adresy uživatele.
„Soudní rozhodnutí spočívá na předpokladu, že žalobci souhlasili s tím, aby Google sbíral jejich data, zatímco byli v režimu inkognito,“ uvedla soudkyně Yvonne Gonzalez Rogersová.
„Protože Google nikdy uživatelům explicitně neřekl, že tak činí, soud nemůže konstatovat, že uživatelé explicitně souhlasili se sběrem dat, o kterých je řeč,“ dodala soudkyně.
Z celého případu vyplývá, že uživatelé by měli být mimořádně obezřetní a informovaní o tom, co skutečně znamená soukromí na internetu a jaké jsou možnosti ochrany jejich dat. Používání režimu inkognito nezajišťuje úplnou anonymitu ani soukromí, jak si mnozí myslí. Je důležité si uvědomit, že různé webové stránky a aplikace mohou stále sledovat a shromažďovat informace, dokonce i v soukromém režimu. Proto je nezbytné číst si a chápat upozornění a nastavení soukromí poskytované prohlížeči a aplikacemi a případně využívat další nástroje a metody pro lepší ochranu osobních dat na internetu.
Zdroj ilustračního obrázku: 377053 from Pixabay
Zdroj: thehackernews.com
8. 1. 2024