Google Chrome podporuje Passkeys

Zpět na blog

Passkeys, nejnovější standard biometrického ověřování, který chce nahradit hesla, je nyní k dispozici ve stabilních verzích prohlížeče Google Chrome na počítačích a zařízeních se systémem Android.

Společnost Google novinku oznámila na svém Chromium Blogu a znovu tak potvrdila, že tradiční systém přihlašování prostřednictvím jména a hesla je zastaralý a hlavně nedostatečný. Jména a hesla jsou totiž náchylná ke kompromitaci. Nejvíce problematické je opětovné používaní přihlašovacích údajů, kdy uživatelé jednoduchá hesla recyklují napříč svými online účty namísto ukládání silných hesel vygenerovaných ve správci hesel.

Odteď však budou hesla v prohlížeči Chrome v systému Android synchronizována prostřednictvím Správce hesel Google nebo jiných správců hesel, kteří je podporují, což umožní uživatelům bezpečné a pohodlné přihlašování k jejich účtům.

Budoucnost přístupových hesel

Passkeys se řadí vedle dalších bezpečnostních principů, které buď doplňují hesla, nebo je zcela odstraňují, jako je například Zero Trust, který zahrnuje také vícefaktorové ověřování. Jsou již k dispozici v iPhonech a iPadech a byly integrovány do systému iOS. A stejně jako integrace do iOS umožní Google Chrome používat hesla uložená v blízkých mobilních zařízeních s požadavky na přihlášení v zařízeních na počítači.

Společnost Google uvedla, že Passkeys vychází z průmyslových standardů vyvinutých společně s FIDO Alliance a W3C.

Bude ale ještě nějakou dobu trvat, než se Passkeys prosadí jako dominantní metoda ověřování u online účtů. Vývojáři webových aplikací musí implementovat vytváření přístupových klíčů ručně, a přestože mnozí z nich v současné době nevidí naléhavost takového kroku, nedávný tlak několika technologických společností na podporu ukládání přístupových klíčů a využívání bezheslových přístupů může v roce 2023 výrazně změnit situaci.

Zdroj: blog.chromium.org

19. 12. 2022