Francouzská vláda doporučuje nepoužívat zahraniční chatovací aplikace

Zpět na blog

V době narůstajících obav o kybernetickou bezpečnost se francouzská vláda rozhodla pro radikální krok ve snaze chránit své digitální komunikace. Premiérka Élisabeth Borneová vyzvala všechny státní zaměstnance, aby do 8. prosince 2023 přešli z populárních chatovacích aplikací, jako jsou Signal, WhatsApp a Telegram, na francouzskou aplikaci Olvid.

Tento krok je prezentován jako opatření ke zvýšení národní bezpečnosti. Olvid, který je výtvorem francouzské společnosti, nabízí end-to-end šifrování, decentralizovanou infrastrukturu a nevyžaduje osobní údaje, jako je telefonní číslo pro registraci. Tím předčí své zahraniční protějšky v ochraně soukromí a bezpečnosti uživatelů.

Meredith Whittakerová, prezidentka společnosti Signal, se na sociálních médiích ohradila proti tvrzením o bezpečnostních slabinách populárních aplikací. Na druhou stranu, Olvid získal „certifikaci prvního stupně bezpečnosti“ od ANSSI (francouzská národní agentura pro kybernetickou bezpečnost), což umístilo tuto aplikaci na špičku v oblasti bezpečnostního hodnocení.

Zatímco někteří francouzští úředníci a experti na digitální technologie vyjádřili nespokojenost s výběrem Olvidu jako oficiální komunikační platformy vlády, společnost Olvid nezávisle ověřila návrh svých vlastních kryptografických protokolů.

Tento krok francouzské vlády přichází krátce po březnovém zákazu používání aplikace TikTok státními úředníky. Francie se tak připojuje k rostoucímu seznamu zemí, které přijímají preventivní opatření proti možnému kybernetickému špionáži.

Rozhodnutí francouzské vlády podporovat domácí technologickou platformu může být interpretováno jako strategický krok k zajištění národní kybernetické suverenity v éře, kdy digitální bezpečnost je stále důležitější. Zda se tento krok ukáže jako účinný v boji proti kybernetickým hrozbám, to ukáže až čas.

Zdroj ilustračního obrázku: Adem AY on Unsplash

Zdroj: Bleepingcomputer.com

8. 12. 2023