Flightradar24 pod útokem
Zpět na blogOblíbená služba na trackování letů čelila sérii kybernetických útoků, které by mohly souviset s konfliktem mezi Arménií a Ázerbájdžánem.
Služba Flightradar24 byla spuštěna v roce 2006, denně monitoruje na 180 tisíc letů a její stránky navštíví přibližně 2 miliony uživatelů. Web poskytuje nástroje, které dokážou identifikovat model letadla, číslo letu, kódy nouzových signálů a další podrobnosti. Mezi zákazníky Flightradaru24 patří Airbus i Boeing.
Stránka, kde lze v reálném čase sledovat pohyb letadel, utrpěla výpadek v důsledku několika DDoS útoků, které probíhaly v několika vlnách po dobu více dní. Útoky vyřadily dostupnost stránek na několik hodin. V současné době jsou už stránky funkční. Podobné problémy s dostupností hlásila také konkurenční služba FlightAware. Zástupci této společnosti nekonkretizovali, o jaké problémy šlo, na Twitteru pouze uvedli, že pracují na řešení situace s přerušením služeb, později komentovali, že jsou všechny služby funkční a v provozu.
Právě pokročilé možnosti monitoringu letů mohly být motivem útoků, souviset by přitom podle některých zdrojů mohly s konfliktem, který probíhá v Náhorním Karabachu. V souvislosti s útokem byla také vysledována IP adresa v Arménii. Podle Aviation Nepal byl Flightradar24 využíván ke sledování tureckých a ázerbájdžánských stíhaček a dronů – což vede k domněnce, že by obě strany mohly prostřednictvím této služby sledovat pohyb té druhé.
DDoS útoky jsou v poslední době na ústupu a řada útočníků se přesunula k lukrativnějším typům útoků, jako je ransomware. Nicméně ukázalo se, že v případě „potřeby“ dobře funguje i jedna z nejstarších metod online útoku a dokáže napáchat značné škody.
Zdroj: SiliconANGLE
2. 10. 2020