Co je doxing a proč je nebezpečný
Zpět na blogProstředí internetu poskytuje anonymitu a prostor vyjádřit cokoliv. Mnozí si navíc myslí, že jim anonymita dává možnost pro jakékoliv názory včetně těch extrémních, které by bez jistoty anonymity nahlas nevyslovili. Jenže naše digitální stopa je natolik výrazná, že anonymita na internetu je jen zdánlivá. Objevují se útoky, které souvisejí s odhalováním skutečné identity anonymů, zveřejněním jejich osobních údajů a dokumentů. Pro tento typ obtěžování se používá termín „doxing“ (dropping dox).
Cílem doxingu je obvykle odhalit skutečnou identitu někoho, kdo si přeje zůstat v anonymitě, a ponížit ho či zesměšnit – zkrátka vydat ho za jeho názory a postoje napospas rozlícenému internetovému davu. Doxing je běžný například pro odkrývání totožnosti anonymních trollů nebo diskutujících na fórech a podobně.
Doxingové útoky ukazují, že na internetu se dá vysledovat prakticky kdokoliv. Je běžné, že se do „pátrání“ po skutečné identitě pouští velké skupiny internetových uživatelů. Praktiky doxingu zpopularizovala hacktivistická skupina Anonymous, ale uchylují se k němu překvapivě také politici a další významné osobnosti. Známý je také kanál Vigilantes na YouTube, jehož autoři obtěžovali další tvůrce, kteří vyjadřovali jiné (nepopulární a politicky nekorektní) názory. Doxing existuje i mimo online svět – například v roce 2017 se stali pracovníci jedné britské kanceláře, která pracovala na zlepšení rasových vztahů, obětmi doxingu. Krajně pravicoví aktivisté zveřejnili soukromé telefonní číslo jednoho z úředníků na veřejných toaletách po celém Londýně.
Doxing je prakticky kyberšikana, přičemž útočníci se zaměřují na získávání a zveřejňování skutečných jmen, čísel, adres, kontaktu na zaměstnavatele, osobních fotografií, účtů na sociálních sítích bez souhlasů a vědomí jejich majitelů. Tyto informace pak publikují s cílem veřejně pranýřovat oběť. Doxing je nyní samozřejmě snazší díky sociálním médiím a online fórům. Odhalení skutečné identity cíle většímu počtu lidí na Twitteru, Facebooku, Instagramu činí tuto praktiku skutečně nebezpečnou. Oběť doxingu může přijít o práci, naruší se její vztahy a v krajním případě může doxing vyústit i ve fyzický kontakt a napadení oběti.
Přestože uvedené příklady mohou vyvolat dojem, že jde vlastně o poměrně bohulibou činnost, opak je pravdou. Oběťmi doxingu jsou často také novináři, političtí aktivisté a bohužel dochází k tomu, že se obětí rozlíceného davu stane naprosto nevinný člověk.
28. 10. 2020