Až 60 % podvodů s e-shopy zneužívá značku Apple

Zpět na blog

Vzhledem ke snadnému přístupu a účinnosti zůstává phishing jedním z nejčastějších typů počítačové kriminality. Navíc zakoupením předem připravených phishingových sad mohou podvodníci jednoduše zahájit phishingové operace i bez pokročilých technologických znalostí.

Tradiční nastavení phishingu spočívá v tom, že se nejprve zkonstruuje webová stránka, poté se vytvoří e-maily nebo notifikace, které vypadají jako od legitimních firem, a příjemci jsou vyzváni, aby klikli na odkaz na stránku, sdělili osobní nebo finanční údaje nebo stáhli malware.

Phisheři napodobují jakýkoli druh společnosti, která má slušnou uživatelskou základnu, včetně bank, vládních agentur, maloobchodu a zábavního průmyslu.

Údaje prezentované společností Atlas VPN však ukazují, že v roce 2022 byly phishery nejčastěji využívaným lákadlem e-shopy. Podvody s phishingovými e-shopy představovaly v roce 2022 42 % případů finančního phishingu. Napodobovány byly také společnosti z oblasti bankovnictví a platebních systémů, ale ty tvořily každá zhruba 10 % všech případů tohoto typu phishingu. Údaje pocházejí od společnosti Kaspersky.

Jedna značka vládne všem

V celosvětovém měřítku roste obliba online nakupování – a to se kyberzločincům líbí, protože mohou napodobovat značky, které uživatelé vyhledávají. Jedna značka v tomto ohledu naprosto dominuje a není to žádné překvapení. Přibližně 60 % podvodů s e-shopy se v roce 2022 týkalo značky Apple. Zejména s rostoucími cenami se ukázalo, že výhra nejnovějšího modelu nového iPhonu nebo MacBooku je pro mnoho spotřebitelů zkrátka neodolatelná. Podvodníci navíc často využívají společnost Apple k nalákání obětí například tím, že nabízejí nedávno představené iPhony jako odměnu za předpovídání výsledků zápasů během významných událostí, jako je mistrovství světa ve fotbale a podobně.

Další značkou, kterou si kyberzločinci oblíbili, je Amazon, který s 15 % zůstal na druhém místě jako nejčastěji napodobovaná značka na phishingových stránkách a v e-mailech. Společně s Applem se tyto dvě značky objevují přibližně v 75 ze 100 phishingových útoků.

Značky Mercari, MercadoLibre a eBay jsou také používány ve phishingových podvodech, ale objevují se jen asi v 6 ze 100 případů.

Pozor na e-maily od společnosti PayPal

Přestože naprostá většina finančních phishingových podvodů napodobuje e-shopy známých značek (42 %), jako lákadlo používají phishingoví podvodníci také platební systémy (10 %). Stejně jako u podvodů v e-shopech je jedna společnost napodobována mnohem častěji než jiné. Ve světě elektronických platebních metod je „vítězem“ PayPal, který je dlouhodobě oblíbeným cílem podvodníků. Naprostá většina (84,23 %) phishingových adres URL pro elektronické platební systémy se zaměřuje právě na tento brand.

V důsledku toho se podíly ostatních platebních systémů prudce snížily: American Express klesl v roce 2022 na 2,02 %, Visa na 3,10 % a MasterCard na 3,7 %.

Co z toho vyplývá? Opatrnosti není nikdy dost a pokud budou spotřebitelé i při jednání se zavedenými společnostmi, jako jsou Apple, Amazon a PayPal ostražitější, mohou se vyhnout phishingovému útoku.

Zdroj: AtlasVPN

24. 4. 2023