200 nejpoužívanějších hesel: Lidé neberou bezpečnost vážně

Zpět na blog

Kvůli pandemii nemoci covid-19 začalo pracovat z domova více lidí než kdy jindy. Bezpečnost na internetu a důkladná ochrana online účtů je proto důležitější než kdy předtím. Výroční zpráva společnosti NordPass, která vyvíjí nástroje pro správu hesel, se zabývala tím, která hesla lidé pro ochranu svých online účtů používají. Výsledek je dost znepokojivý.

Na seznamu notoricky používaných hesel se letos objevilo několik „nováčků“ jako „naruto“ a „yugioh“, kteří se dostali na 112., respektive 142. místo. Anime fandom stranou, seznam názorně ukazuje, jak velký problém s hesly uživatelé v současné době mají. Seznamu nejpoužívanějších hesel opět dominuje „123456“ – toto heslo bylo podle zprávy použito 2 543 285krát. Vážně! Kompletní seznam 200 nejpoužívanějších hesel najdete zde.

Hesla byla sesbírána z uniklých databází. Databáze, které bezpečnostní odborníci hodnotili, obsahovaly 275 699 516 hesel a pouze 44 % z nich bylo unikátních (tj. objevilo se na seznamu jen jednou). Většina kombinací obsahovala předvídatelné sekvence jako „password“, „12345678“, „111111“ a „12345“. Všechna tato hesla byla v první desítce nejběžnějších a jejich prolomení netrvalo ani vteřinu.

Mezi hesly se v hojné míře vyskytují také aktuální popkulturní odkazy, které jsou také mezi prvními, na které se útočníci zaměřují, a proto je lepší se jim vyhnout. Je pochopitelné, že je obtížné udržet si přehled o heslech, zejména se stále narůstajícím počtem online účtů. Bezpečnostní experti poukázali také na zajímavý trend – průměrný uživatel aktuálně používá ve srovnání se začátkem letošního roku asi o 25 % více účtů, a tedy i hesel. Podle průzkumu společnosti NordPass používá dnes průměrný uživatel kolem 100 hesel. Je pravděpodobné, že zvýšený průměrný počet hesel je důsledkem toho, že si lidé během lockdownu stahovali více aplikací, ať už se týkaly práce, nebo volného času.

Nejjednodušší radou pro ochranu online účtů je používání unikátních hesel, tedy neměla by se používat stejná heslo pro různé účty. Uživatelé by také měli své účty chránit pomocí dvoufaktorové autentizace (2FA) kdekoliv to je možné.

Zdroj: Nordpass

23. 11. 2020