CSSKEN


Název:Chceme rehabilitovať podnikanie
Autor: VOJTECH GOSSÁNYI
Publikováno: Hospodárske noviny


PODNIKATEĽ ROKA 2006 SR. Marketingový riaditeľ Ernst & Young pre strednú Európu Richard Singer v rozhovore pre HN:

* Prečo prichádza súťaž Podnikateľ roka na Slovensko o niekoľko rokov neskôr ako do Česka?
Dá sa povedať, že prvé rozhodnutie závisí od posúdenia konkrétnej národnej kancelárie Ernst & Young. Pri zavádzam súťaže do novej krajiny vždy posudzujeme stav jej podnikateľského prostredia a vychádzame aj zo skúseností kolegov z ostatných krajín.

* Môžeme tomu rozumieť tak, že príchod na Slovensko súvisí s nejakým vývojovým stupňom slovenskej spoločnosti?
Ako som povedal, rozhodnutie o vyhlásení súťaže vždy závisí od posúdenia úrovne a rozvoja podnikania. Rozhoduje hlavne počet a kvalita potenciálnych účastníkov.

* Aký máte dojem z doterajšieho priebehu súťaže u našich západných susedov?
Od roku 2000, keď sme súťaž vyhlásili v Českej republike po prvýkrát, sa do nej každoročne prihlasuje čoraz väčší počet podnikateľov. Svedčí to o ich záujme o kultiváciu podnikateľského prostredia pomocou prezentácie pozitívnych príbehov.

* Sú medzi účastníkmi aj ženy? Je ich medzi nimi dosť?
V prvom ročníku bolo do súťaže nominovaných 50 a zúčastnilo sa na nej 33 podnikateľov. Minulý rok sa ich nominovala stovka. Počet účastníkov sa zvýšil na 65. Medzi súťažiacimi sú zastúpené aj ženy, i keď je ich, bohužiaľ, menej ako mužov. Minulý rok slabšie pohlavie medzi prihlásenými tvorilo 12 percent.

* Prečo je jedným zo zámerov podujatia očistiť či zlepšiť renomé podnikateľov v spoločnosti?
V prieskumoch, ktoré sme zadali medzi verejnosťou aj medzi podnikateľmi, sme sa dozvedeli nelichotivý záver. A síce, že verejnosť vníma podnikateľov skôr ako "podnikavcov". Naším cieľom je "rehabilitovať" podnikanie a slovo podnikateľ.

* Čo zaručuje objektívnosť celého podujatia?
Objektívnosť hodnotenia garantuje nezávislá porota, ktorá hodnotí podnikateľov a vyberá víťaza. Naša spoločnosť zbiera nominácie, ktoré potom postupuje porote. V procese hodnotenia zohrávame iba koordinačnú a organizačnú úlohu, do výberu víťaza nezasahujeme.

* Ako je chránené podnikateľské know-how, údaje o firmách?
Informácie o nominovaných podnikateľoch sú k dispozícii iba našej spoločnosti a členom poroty, ktorí sú viazaní mlčanlivosťou.

* Ako sú do priebehu súťaže zainteresovaní vaši odborníci?
Naše know-how využívame pri kontrole informácií o prihlásených podnikateľoch a zároveň aj pri príprave podkladov pre porotu, ide napríklad o výpočet rôznych finančných ukazovateľov.

* Podľa akého kľúča ste vyberali porotcov?
V porote by mali byť zástupcovia podnikateľskej a akademickej sféry. Naším dlhodobým cieľom je, aby v porote prevažovali podnikatelia. Ďalšiemu ročníku na Slovensku bude preto predsedať prvý slovenský víťaz.

* Vo viacerých krajinách sú víťazmi šéfovia firiem s miliardovými tržbami. Nie sú z tohto hľadiska podnikatelia z malých slovenských firiem v určitej nevýhode oproti tým veľkým?
Súťaž Podnikateľ roka nehľadá a neodmeňuje "firmy", ale "podnikateľov". Preto aj podnikatelia z menších firiem majú šancu uspieť. Rozhoduje osobnosť človeka a jeho podnikateľský príbeh. Určite hodnotíme aj stav firmy ako takej - ale nie je to iba jediný faktor.

* Neuvažujete o zavedení viacerých kategórií?
V budúcnosti áno. V Českej republike napríklad už pravidelne vyhlasujeme víťazov v kategóriách Technologický podnikateľ roka a Začínajúci podnikateľ roka a regionálnych víťazov v krajoch.


DRŽITEĽOM OCENENIA Podnikateľ roka 2005 Českej republiky sa stal riaditeľ a jediný majiteľ spoločnosti Student Agency Radim Jančura (v strede). Vľavo mu na snímke robí spoločnosť víťaz za rok 2003, riaditeľ spoločnosti Linet Zbynék Frolík. Trojicu dopĺňa Podnikateľ roka 2004 Českej republiky - generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti Anect Miroslav Řihák. Radim Jančura je absolventom Elektrotechnickej fakulty VUT Brno. Spoločnosť Student Agency založil v roku 1996. Rok predtým začal podnikať v oblasti sprostredkúvania au-pair pobytov ako fyzická osoba. Ku koncu roka 2004 zamestnávala jeho spoločnosť 368 zamestnancov, mala ročný obrat takmer 1 554 miliardy korún a prevádzkový zisk deväť miliónov korún.

 



Copyright (c) 2007 ANECT a.s. , Praha: +420 271 100 100, Brno: +420 547 100 100, Bratislava: +421 (2) 4821 3111, Přihlášení | Publikační systém Amadeo  Vytiskni stránku